Marka Mirası

1968 yılında kurulan ve bugün BORDO GRUBU çatısı altında faaliyetlerine devam eden şirketler, zamanın ve kişilerin ötesinde, markanın var oluşunu hizmet alanıyla özdeşleştirmiştir. Kurum kültürünün marka çizgileriyle bütünlüğünü daima önemseyen Bordo Grubu, kendini dünya moda markalarının dönüşüm hızında güncellemeyi başararak küreselleştiğini kanıtlamıştır. Yeşildirek, Sigorta Han’da başlayan Bordo Grubu yolculuğu, önce şehrin sınırlarını aşmış, ardından ülke sınırlarının ötesinde Bordo Grubu markasını, başarı ve güven algısıyla dünyaya taşıyabilmiştir. Tekstil sektöründe sürekli kendisini yenileyerek bilinirlik ve pazar payını genişleten Bordo Grubu, kendisine duyulan güveni ve paydaşlarına yaşattığı memnuniyeti pekiştirmiştir. Dokunduğu her alanda “O yaparsa en iyisini yapar” dedirtebilen Bordo Grubu, Türkiye’ye daha uzun yıllar değer katacak bir marka mirasının sahibi olmuş, birlikte yürüdüğü ve ardından doğacak markalar için model olmayı başarmıştır.

Bordo Grubu’nun ve kurucu neslinin DNA’sını oluşturan en büyük etken kuruluşu olan 1968 yılında Türkiye’nin tekstil ticaret merkezi olan Sultanhamam’ın yazılı olmayan kültürel mirası, ticaret ahlakı ve değişmez kadim kurallarıdır.

Günümüz Türkiye’si iş dünyasına yön veren birçok değerli işadamının da yetiştiği ve o yıllarda tekstil sektörünün kalbi olan Sultanhamam, modern ticarette kümelenmenin dünyadaki ilk ve en başarılı örneği kabul edilir.

Ticaretin ahlâklısını ve kazancın helalini ekonomik hayatın merkezine oturtan ahilik izlerinin hâkim olduğu Sultanhamam'da ticaretin yazılmamış kadim kuralları vardı ve bu kurallar sadece şirketlerin ve ticaretin işleyişine etki etmiyor, tüccarların iş dışı özel hayatlarına varana kadar uyması gereken bir yaşam felsefesini oluşturuyordu.

Mutlak uyulması gereken bu kadim kurallar;

1- Dürüst olacaksın, dürüst olmayanla arkadaş dahi olmayacaksın.
2- Sözün senetten, çekten değerli olacaktır.
3- Müşterilerini iyi tanıyacaksın, güvenilir müşteriler bulacaksın. Güveni ve iş ahlakını istismar eden isterse en büyük müşterin olsun, onunla çalışmayı bırakacaksın.
4- Yaptığın işi çok iyi bileceksin, bastığın zemini tanıyacaksın.
5- Çok çalışacaksın ve çalışmaktan hiç şikâyetçi olmayacaksın.
6- Fiyatların makul olacak, ne çok yüksek ne de şirketinin geleceğini tehlikeye atacak kadar düşük olacaktır.
7- Anlaşmazlıkların çözümü için mutlaka bir ara yol bulacaksın, sürüncemede konu bırakmayacaksın. Çözülmeyen her sorunun sana yıkımı getireceğini unutmayacaksın.
8- Özel yaşamında gösterişe ve aşırılığa kaçmayacaksın, Milli, manevi ve ahlaki değerlere sadık kalacaksın.
9- Yardımsever olacaksın ama sağ elinin verdiğini sol elin bilmeyecek.

Bu kadim kurallar ve öğretiler Bordo Grubu’nda nesilden nesile kültürel ve ahlaki bir miras olarak anlatılmaya ve uygulanmaya devam etmektedir.